رهاسازی یک میلیون قطعه بچه ماهی گرمابی در منابع آبی کردستان

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

مدیر شیلات جهاد کشاورزی کردستان اعلام کرد
رهاسازی یک میلیون قطعه بچه ماهی گرمابی در منابع آبی کردستان

خبرگزاری فارس: مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی کردستان از رهاسازی یک میلیون قطعه بچه ماهی گرمابی در منابع آبی استان خبر داد.

خبرگزاری فارس: رهاسازی یک میلیون قطعه بچه ماهی گرمابی در منابع آبی کردستان

رحمان میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج، اظهار کرد: با توجه به تخصیص 100 درصدی اعتبارات تملک دارایی‌ها، پروژه توسعه آبزی‌پروری در راستای بازسازی ذخائر و افزایش تولید ماهی در منابع آبی، شیلات استان اقدام به رهاسازی یک میلیون قطعه بچه ماهی گرمابی از خانواده کپور ماهیان با میانگین وزن 10 گرم کرده است.

وی افزود: همچنین در نیمه دوم سال گذشته نیز 3 میلیون قطعه بچه ماهی نیز در این راستا رهاسازی شده است.

مدیر شیلات جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به اینکه رهاسازی‌های انجام گرفته نقش بسزایی در افزایش تولید ماهی در منابع آبی استان دارد، تصریح کرد: در حال حاضر 472 صیاد در قالب 5 تعاونی صیادی مبادرت به عملیات صید و استحصال ماهی از این منابع می‌کند.

میرزایی با اشاره به اینکه تولید ماهی در دریاچه‌های پشت سدها یکی از اقتصادی‌ترین شیوه‌های تولید آبزیان است، اضافه کرد: این روش علاوه بر تصفیه بیولوژیکی آب منابع از زیر شناوران گیاهی و جانوری و افزایش شفافیت منبع آبی با تولید گوشت سفید آبزیان موجب افزایش قابل ملاحظه میزان مصرف سرانه ماهی در سطح استان می‌شود و از همه مهم‌تر با توجه به وضعیت بیکاری می‌تواند زمینه اشتغال مناسب و مستمری را برای افراد بومی منطقه ایجاد کند.

* استقرار 6 فروند قفس پرورش ماهی قزل‌آلا در سد گلبلاغ بیجار

میرزایی اضافه کرد: مدیریت شیلات استان همچنین اقدام به استقرار یک فروند قفس پرورش ماهی قزل‌آلا رنگین کمان به ظرفیت یک و نیم تن به‌صورت آزمایشی و ترویجی در دریاچه پشت سد گلبلاغ شهرستان بیجار کرد.

وی بیان کرد: با توجه به نتایج حاصله و عملکرد مثبت قفس پرورش ماهی قزل‌آلا رنگین کمان، شیلات استان از طریق بخش خصوصی اقدام به گسترش تعداد قفس‌ها کرد و در سال‌‌جاری 6 فروند قفس به ظرفیت 9 تن در دریاچه پشت سد گلبلاغ شهرستان بیجار کرد.

مدیر شیلات جهاد کشاورزی کردستان در پایان خاطرنشان کرد: پرورش ماهی در قفس از روش‌های نوین آبزی‌پروری بوده و با توجه به رو به گسترش بودن احداث سدهای غیر شرب در استان این روش پرورش می‌تواند نقش و جایگاه ویژه‌ای در افزایش تولید، بهره‌برداری بهینه و اشتغالزایی داشته باشد.

...
نویسنده : شاهد بازدید : 242 تاريخ : پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391 ساعت: 5:55