فروشگاهی که در آن خجالت کشیدم ایرانی ام !

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

فروشگاهی که در آن خجالت کشیدم ایرانی ام !

سال 90 سال جهاد اقتصادی بود و مسوولان که گاه و بیگاه در منازعات سیاسی غوطه ورمی شوند و حاشیه هایشان پر رنگتر از متن می شود نتوانستند کارنامه مطلوبی در زمینه تلاش اقتصادی از خود به یادگار بگذارند. رهبر انقلاب امسال بار دیگر متناسب با ضرورت های اجتناب ناپذیر کشور نام سال را عنوانی اقتصادی برگزیده اند( سال حمایت از تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی) ...باشد که مسوولان عزمشان را جزم کنند و دغدغه اقتصاد کشور برایشان جدی تر شود:
{اگر ما توانستیم تولید داخلی را رونق بخشیم مساله تورم حل خواهد شد مساله اشتغال حل خواهد شد اقتصاد داخلی به معنای حقیقی استحکام پیدا خواهد کرد (بخش هایی از جملات رهبر انقلاب در نوروز 91) }

کارشناسان امروز اتفاق نظر دارند که یکی از مهمترین چالش های اقتصاد کشور موضوع واردات کالاهای غیر ضرور است . واردات بی رویه در بسیاری موارد کارگاه های کشور را به تعطیلی کشانده کارگران را خانه نشین کرده و صرفا جیبهای دلالان و واردکنندگانی را پر کرده که بعضا از رانتهای ویژه هم استفاده می کنند. مسوولان اگر سری به یکی از بزرگترین فروشگاهای ایران در غرب تهران که گفته می شود با سرمایه عظیم خارجی بنا شده بزنند شاید از خواب غفلت بیدار شوند و هجوم کالای خارجی را در بازار ایران محسوستر ببینند.


اگر سری به فروشگاه ( ه ا ) بزنید انواع لوازم منزل مارکدار خارجی را خواهید دید. از یخچال و تلویزیون و اتو گرفته تا قابلمه و کف گیر که همه خارجی هستند! آدم در این فروشگاه احساس خجالت می کند و غرور ملی ایرانیش زخمی می شود .... موضوع اصلا فروش تکنولوژی های برتر غربی در این فروشگاه نیست . موضوع این است که مشتری باید کف گیر چینی بخرد و از تخته گوشت کره ای استفاده کند ! اینجا شما می توانید قاشق چنگال آلمانی بخری ، پولت را به قابلمه سوئیسی بدهی ... اسباب بازی و انواع البسه و کفش و گل های تزئینی و کوسن و متکای چینی هم که به کنار ! در این فروشگاه مشتری ایرانی می تواند با افتخار دستمال مرطوب و گوش پاک کن یونانی !! بخرد ؛ همان یونانی که تمام اروپا جمع شده اند تا با کمکهای مالی صدها میلیارد دلاری مانع ورشکستگی و فروپاشیش شوند.

در این فروشگاه که ظاهرا نظارت دقیقی بر روی آن نیست اگر جیبت پر پول باشد می توانید مسواک ترکیه ای بخرید. آمریکا و غرب سالهاست ایرانیها را تحریم کرده اند اما ژیلت آمریکایی و انواع کرم و خشبو کننده فرانسوی و آلمانی هم در مقابل دیدگاه تو در این مرکز خرید طنازی می کند...حتی در گوشه ای نوشته اند : مرغ بریان با ادویه خارجی!! 16500 تومان .......... و تو آرام در اندیشه فرو می روی که اگر هر کدام از این کالاها را کارگران نجیب و زحمت کش ایرانی حتی با کیفیتی پایینتر تولید کنند آیا بیکاری و فقر در این کشور بسیار کمتر از وضع کنونی نمی شود و چرخ تولیدمان بهتر نمی چرخد؟؟ و آیا نمی شود در غفلت مسوولان لااقل مردم به فکر تولید کشورشان باشند و برای مدتی هم که شده تا جایی که امکان دارد از خرید جنس خارجی خودداری کنند؟

...
نویسنده : شاهد بازدید : 433 تاريخ : يکشنبه 17 ارديبهشت 1391 ساعت: 23:35